Odbočka do Vlkolínca

Autor: Silvia Budayová | 28.8.2016 o 0:00 | (upravené 30.12.2017 o 14:44) Karma článku: 9,10 | Prečítané:  3437x

Svojím spôsobom pre mňa Vlkolínec až donedávna predstavoval istú záhadu. Bol pre mňa všeličím, len nie tým, čím v skutočnosti je. Preto som sa cestou z Liptova rozhodla túto záhadu rozlúštiť a navštíviť ho.

Domnievala som sa, že mi pri jeho hľadaní nepomôžu ani presné súradnice. A kdesi-čosi, hoci mi moja orientačná schopnosť a ani počasie takmer vôbec nepriali, nenechala som sa odradiť, a predsa som tu.

Odhalenie záhady presnej polohy Vlkolínca predstavuje odbočka z hlavnej cesty medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou. Do Vlkolínca vedie pomerne úzka cesta po úbočí hrebeňa Veľkej Fatry, ktorá končí pod vrchom Sidorovo s nadmorskou výškou 1099 m n. m..

Sme tu, v nadmorskej výške 718 m n. m., pred vstupom do podhorskej osady Vlkolínec, ktorá je, ako sa na prvý pohľad zdá, celkom opustená.

Vlkolínec je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je výnimočný predovšetkým tým, že je jedinou dedinou na Slovensku, v rámci ktorej možno hovoriť o absolútne neporušenej pôvodnej výstavbe, vďaka čomu je od roku 1977 tiež vyhlásený za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Výstavbu tvoria domčeky v štýle typickej slovenskej ľudovej architektúry, ktoré pôvodne slúžili ako obydlia roľníkov. V dvoch uliciach tu rad za radom stojí 55 domov natretých pestrými pastelovými farbami, pričom 18 z nich je ešte aj dnes obývaných domácimi obyvateľmi, ostatné slúžia ako sezónne obydlia pre chalupárov.

Medzi zaujímavosti Vlkolínca patria drevená zvonica z roku 1770 umiestnená na námestí, studňa hlboká 12 metrov, ktorá bola kedysi jediným zdrojom pitnej vody či kostol z roku 1875 postavený v barokovo-klasicistickom štýle. Za návštevu však stojí aj Roľnícky dom či Galéria ľudového umenia, kde majú turisti možnosť vidieť niekdajší spôsob života roľníkov a tradičné ľudové remeslá.

V prípade, že očakávate priateľské privítanie domácich, nedajbože ešte aj uznanie za to, že ste sem pricestovali, aby ste si rozšírili obzor, zrejme budete sklamaní. Na druhej strane sa to však z dôvodu veľkej migrácie turistov neutíchajúcej ani v jednom ročnom období, ktorí bez ohľadu na následky dychtivo nazerajú do každého domu, dá pochopiť.

Vlkolínec je nepochybne miestom, ktoré svojou atmosférou ohúri nejedného turistu. Keď z vás však opadne prvotné nadšenie a snaha nájsť medzi húfmi turistov aspoň kúsok miesta na vytvorenie kvalitnej fotografie, to, čo sa spočiatku javilo ako nepodstatné detaily, začnete vnímať ako významné nedostatky.

Myslím tým, že úroveň služieb, od sociálnych až po reštauračné, ktoré táto osada poskytuje, tak celkom nezodpovedá úrovni, ktorú by mala ponúkať tak často navštevovaná turistická lokalita.

Vlkolínec na mňa vskutku urobil veľký dojem, môj názor, že by si ako jedno z miest, ktoré reprezentujú Slovensko pred tisíckami návštevníkov celoročne prichádzajúcich z rozličných kútov sveta, rozhodne zaslúžil viac pozornosti, však zostáva nezmenený.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ukrajina konečne priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne neprebieha protiteroristická operácia, ale otvorený konflikt.

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trumpovi neveria, že nie je rasista.


Už ste čítali?