Dolný Liptov - Lúčky

Autor: Silvia Budayová | 20.8.2016 o 15:38 | (upravené 28.8.2016 o 17:11) Karma článku: 6,60 | Prečítané:  1984x

Vymeniť dva týždne v zahraničnom prímorskom letovisku za týždeň strávený u nás na Dolnom Liptove, tomu sa hovorí správne rozhodnutie.

Hoci som Liptov kedysi navštevovala pravidelne, nerada priznávam, že dnes ma k tomu priviedli zdravotné problémy. Na druhej strane však musím celkom netradične poznamenať, že vďaka nim som o čosi lepšie spoznala aspoň malú časť jedného z najkrajších regiónov Slovenska, ktorý je celoročne vyhľadávaný nielen domácimi, ale najmä zahraničnými turistami. Tou časťou je kúpeľná obec Lúčky v okrese Ružomberok.

Obec Lúčky sa nachádza 14 kilometrov od Ružomberka v Chočských vrchoch, ktorých dominantou je 1608 m n. m. vysoký Veľký Choč. Vďaka kúpeľom, tradičnej slovenskej ľudovej architektúre, prírodným pamiatkam a vrchom Choč, Plieška (977 m n. m.) a Smrekov (1024 m n. m.), patrí k vyhľadávaným turistickým lokalitám. Lúčky sú rozdelené na kúpele a samotnú obec.

Kúpele Lúčky

Kúpele Lúčky sú v súčasnosti zamerané na liečbu rozličných ochorení s vysokou účinnosťou, dôkazom čoho je ich celoročná vysoká návštevnosť a klientela, ktorá sa do kúpeľov každoročne vracia.

Hlavným ubytovacím komplexom je kúpeľný hotel Choč, kúpele však poskytujú ubytovanie aj v samostatných ubytovacích zariadeniach v blízkom okolí. Kúpele ponúkajú chutnú domácu stravu a príjemné prostredie prispievajúce k samotnej liečbe, ktorá pozostáva z rozličných liečebných procedúr a termálnej minerálnej vody prameňa Valentína.

Obec Lúčky

Obec Lúčky je známa predovšetkým vďaka kúpeľom, ktoré sa tu nachádzajú, v každom prípade však má čo ponúknuť aj turistom, ktorí namiesto kúpeľných služieb vyhľadávajú tradičnú ľudovú architektúru, ktorá ide ruka v ruke s tradičným spôsobom života na dedine, prírodu a jej zaujímavosti.

Okrem zaujímavej architektúry uprostred krásneho prostredia Chočských vrchov, ktoré vytvárajú ideálne miesto na relax v rámci dlhších pobytov či kratších výletov, možno v obci Lúčky navštíviť prírodné pamiatky Lúčanské travertíny a Lúčanský vodopád, ktoré sú zároveň najzaujímavejšími turistickými atrakciami obce.

V obci Lúčky sa nachádza niekoľko domov, ktoré sú vzácnou ukážkou tradičnej ľudovej architektúry. Niektoré slúžia ako obydlia domácich, iné ako chalupy pre turistov.

Po týždňovom pobyte v obci Lúčky sa domov odchádzalo skutočne ťažko. Na recepcii som odovzdala kľúče, naložila kufor do auta a potichu závidiac domácim, ktorí si vďaka zvyku možno ani neuvedomujú nádheru, uprostred ktorej majú šťastie žiť, doň nastúpila. Rozhodne sa sem vrátim znova.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kriminalista: Máme prípady, keď predali dcéru na sex vlastní rodičia

Cena za človeka na čiernom trhu sa pohybuje od 3500 až do 20-tisíc eur.

SVET

Brexit rozdeľuje Kráľovstvo

Referendum o nezávislosti avizuje Škótsko.

DOMOV

Chcel zveľadiť Bratislavu, získal povesť ruského mafiána

Alexander Rozin má záujem o prenájom bratislavskej vinice.


Už ste čítali?